Potrzebujesz porady?      tel  +48 729 086 289      posta  eshop@thechillidoctor.pl

Płynny przecier

Ten rodzaj chili jest popularny w Stanach Zjednoczonych oraz Azji, ale trudno go znaleźć w Europie.
Świeże papryczki chili (zwykle 85-90% gotowego produktu) rozdrabnia się razem z solą i
pozostawia do fermentacji minimalnie przez 2 do 6 miesięcy. Ekstrakt ze skórki, nasion i miąższu
zapewni intensywny i bogaty smak. Idealny do gotowania.

Naga Bhut Jolokia chilli mash 100 ml

Naga Bhut Jolokia chilli mash 100 ml

Płynny przecier chili ze świeżych papryczek Naga Bhut Jolokia oszołomi Cię nie tylko wysoką ostrością, ale także świeżym owocowym smakiem, który wraz z papryczkami przypomina zielone jabłka i morele.

Skład Naga Bhut Jolokia chilli papryczka, sól, kwas octowy.
Ostrość
  • 5
Jednostki SHU 1 000 000
Kraj pochodzenia Kolumbia
Cena za 1 sztuk wraz z VAT: 31,90 zł
W magazynie Expedujeme 31.03.2023
Opis

Naga Bhut Jolokia chilli mash 100 ml

Pierwsza papryczka na świecie, która przekroczyła granicę 1 miliona SHU.

Spiczasta gwiazda wśród papryczek. Jej ostrość dochodzi do 1 041 427 SHU. Przez długi czas, aż do 2007 roku, ta papryczka była uważana za najostrzejszą ze wszystkich. Jako pierwsza przekroczyła 1 milion SHU, wywołując prawdziwą wrzawę na świecie. Pięć lat później została skrzyżowana z czerwoną papryczką Habanero w Południowej Karolinie, tworząc obecną oficjalną rekordzistkę w zakresie najostrzejszej papryczki świata, wyhodowana Carolina Reaper z ostrością większą, niż sama Bhut Jolokia. Fakt, że Bhut Jolokia od 2016 roku nie znajduje się już nawet w pierwszej dziesiątce, pokazuje, że w świecie chili konkurencja ostrości trwa. 

Jednak nie daj się zwieść tej historii o jednej pokonanej papryczce. Jej intensywne i długotrwałe pieczenie namiesza w głowie wielu profesjonalistom chili.

Pod względem gatunkowym jest to hybryda Capsicum chinense (papryka chińska) i Capsicum frutescens (papryka krzewiasta). Pochodzi ona z Bangladeszu i jest uprawiana głównie w regionach Indii.

Indyjska pomoc w leczeniu oraz walce z dzikimi zwierzętami i duchami.

Jest również znana jako Naga Jolokia lub Ghost Chilli. Nazwa „ghost” (lub duch) ma związku z mitologią indyjską, która głosi, że człowiek po śmierci staje się duchem. Aby nie zamienić tego ducha w demona, Hindusi używali papryczek chili w swoich rytuałach. Przez wiele lat próbowali znaleźć najostrzejszą, która miałaby najlepszą ochronę przed demonami. Bhut Jolokia niezawodnie spełnił tę rolę.

Oprócz aromatyzowania wielu popularnych i tradycyjnych potraw, papryczka ta ma w Indiach wszechstronne zastosowanie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. W medycynie jest stosowana jako środek homeopatyczny na szereg schorzeń, zwłaszcza żołądkowych. Dla miejscowych jest bohaterem zimą oraz latem. W zimnych porach roku konsumowana jest ze względu na działanie rozgrzewające, podczas gdy w tropikalnych upałach sprzyja wytwarzaniu potu, który skutecznie chłodzi i obniża temperaturę ciała. 

W północno-wschodnich Indiach Bhut Jolokia pomaga tubylcom wypędzać dzikie słonie. Dodają ją do wytwornic dymi lub nacierają nią ochronne płoty. Ogólnie rzecz biorąc, ta papryczka jest również używana w granatach dymnych lub w skutecznych gazach pieprzowych.

Bhut Jolokia w kuchni

Jeśli odważysz się na ten intensywnie piekący smak, w pierwszych chwilach poczujesz świeży owocowy smak, przypominający zielone jabłka i morele.

Papryczki Bhut Jolokia dodają długotrwałej, gorącej iskry do różnych sosów, chutney, dań curry, pizzy lub kurczaka. Dobrze komponują się z fermentowanymi warzywami, więc następnym razem, gdy zbierzesz za kiszenie ogórków, czy kapusty, nie zapomnij dodać szczypty tej papryczki. 


Co to jest przecier chili? Świeże papryczki chili kruszy się solą i odstawia fermentacja przez 2-6 miesięcy. Ekstrakt z kory, nasion i miąższu zapewni intensywność i bogactwo smak. Czasami dodaje się ocet, aby zatrzymać fermentację, ale poza tym ostrą papryką Chili nie zawiera żadnych innych substancji ani konserwantów. Puree jest używane do dalszej obróbki w produkcji sosów, sałatek, dipów, dań i wielu innych.

SZYBKA WYSYŁKA

Odsyłamy do 48 godz.

100 000 +

Zadowolonych  klientów

TRANSPORT  GRATIS

U zamówień powyżej 330 zł

BONUSOWY PROGRAM

Prezenty do zakupu